Jövő vagy már a valóság?
A múzeum szóra sokan a mai napig, mint az osztálykirándulás kötelező és unalmas pontjára asszociálnak. Pedig nem is tévedhetnének nagyobbat.
Az elmúlt években a múzeumok kiállítóterei, a vezetők és a múzeumi személyzet óriási változáson mentek keresztül, és erre már hazánkban is számtalan jó példát lehet találni.
Első körben természetesen meg kell értenünk a múzeumok óriási társadalmi szerepét, a múzeumokban lévő tárgyak nem azért vannak ott, hogy játszunk velük. Ezeket az értékeket az utókornak is meg kell őriznünk, hiszen ezek kincsek a tudásgyarapítás kapcsán is. Senkinek nem kell magyarázni, hogy egy festmény vagy akár egy fémtárgy esetében milyen káros folyamatokat indíthat el, ha zsíros kézzel megfogjuk őket.
A kérdés itt kezdődik, hogy mégis mit lehet(ett) tenni, hogy a múzeumok érdekessé és vonzóvá tudjanak válni a sokak számára unalmas vitrinek mögötti sétálás helyett. A felvetés a rezsiköltségek növekedésével még szorongatóbb lett a múzeumi vezetők számára, eljött az ideje a bevételek jelentős növelésének.
A modern kor turistái számára az alábbi példák jelenthetik a múzeumok, mint élménytér megjelenését:
A fenti élményfejlesztési lehetőségeknek összefoglalva a fő céljai:
Mindezek vagy akár csak 1-1 pont megvalósítása is csak akkor járhat eredménnyel, ha mindezeket megfelelően kommunikáljuk a lehetséges célcsoportok felé, továbbá lehetősége biztosítunk nekik, hogy a közösségi felületeiken megosztják a múzeummal kapcsolatos élményeiket.
Sarkalatos pont lehet a főszezoni időszakban a pénztárak leterheltsége a sorbanállás (LINK: másik heti cikkre mutatva), de ma már erre is van könnyen hozzáférhető megoldás az online jegyrendszer bevezetésével, mely az NTAK-adatszolgáltatást is megkönnyíti.
Amennyiben idejük engedi, látogassák meg az alábbi honlapokat, melyek a modern múzeumi szolgáltatások széles skáláját tudják felmutatni.
Akit érdekel a téma, még egy érdekes cikket ajánlanánk: https://magyarmuzeumok.hu/cikk/interaktiv-online-zaj-a-muzeumok-kihivasai-es-a-muzeumi-jatekmustra-2020-ban